Jdi na obsah Jdi na menu

FAQ

KLIMATIZACE

POHODA ZAČÍNÁ U SPRÁVNÉ TEPLOTY

projection-airflow-mobile.jpg

 

Je Vám doma v létě nesnesitelné horko? Větráky nepomáhají a vy přemýšlíte, jak se ochladit? Pořiďte si klimatizaci.

Klimatizace se stará o aktivní výměnu tepla mezi vnitřním a vnějším prostředím. Upravuje vzduch podle zadání uživatele, reguluje nejen teplotu, ale i vlhkost. Dokáže vzduch vyčistit a usměrnit.

 

Podle čeho si vybrat vhodnou klimatizaci?

Zaměřte se na rozměry místností, které chcete chladit, dále na možnostmi, kam umístit vnitřní a vnější klimatizační jednotku a v neposlední řadě, jakou částku byste chtěli do klimatizace investovat. Nezapomeňte, že klimatizační jednotky umí jak chladit, tak vytápět a slouží jako levný zdroj tepla, jelikož se jedná o tepelné čerpadlo. Vytápění klimatizací je vhodné zejména na jaře a na podzim, když potřebujete zvýšit tepelný komfort. 

 

Servis klimatizací

Jako o každého zařízení, je i v případě klimatizace důležitá údržba. Pokud není klimatizace pravidelně čištěna, rozmnožují se v ní mikroorganismy, které se proudem vzduchu dostávají do místnosti. Proto je ideální provádět servis vždy na začátku jarní sezóny.

 

Výběr klimatizace

Při výběru klimatizace je důležité se nezaměřit pouze na cenu a to platní i v případě výběru odborné firmy. U klimatizace je nejdůležitější, zaměřit se na pověst značky a i na dostupnost náhradních dílů. Instalaci klimatizace, by měla provádět vždy odborná firma, která vlastní certifikaci a poskytne Vám záruku jak na montáž, tak na zařízení. Firmy, které nevlastní certifikaci, nemají zákonné oprávnění pro instalaci klimatizace a manipulaci s chladivem.

 

Tepelná pohoda

Tepelná pohoda je v místnosti optimální při splnění těchto podmínek:

  • Součet teploty vnitřního vzduchu a průměrné povrchové teploty předmětů činí 38 až 42 °C.

  • Rozdíl mezi teplotou vzduchu a povrchovou teplotou stěn není větší než 6 °C, relativní vlhkost vnitřního vzduchu je v rozsahu 30 – 50 % a rychlost proudění vzduchu činí méně než 0,1 m/s.

  • Po dlouhém pobytu v klimatizované místnosti setrváme chvíli na chladnější chodbě a vypijeme velkou sklenici vody.

  • Pokud klimatizace běží, je nevhodné se zdržovat přímo před vyústěním vnější či vnitřní jednotky.

 

Úspora energie

Technologie šetří až o 30% elektrické energie a zároveň se lépe udržuje teplota v klimatizované místnosti.

 

Princip klimatizace

Klimatizace slouží k chlazení či vytápění místností. Svojí konstrukcí je uzpůsobena k použití v běžných bytových i nebytových prostorách. Klimatizace pracují v režimech chlazení, topení, odvlhčování a ventilace

Princip klimatizace je vždy stejný, dochází k absorbování energie v jednom místě a v jiném místě se vypouští ven. Tento proces vyžaduje venkovní jednotku, vnitřní jednotku a měděné potrubí, které obě jednotky spojuje. V měděném potrubí proudí chladící médium, které absorbuje energii v jedné jednotce a vypouští ji ven druhou jednotkou.

 

obrazek-1.jpgChladící proces:

1.Vnitřní jednotka

Přes ventilátor proudí teplý vzduch před výměník tepla, kterým proudí chladící kapalina. Tato chladící kapalina absorbuje teplo ze vzduchu a ochlazený vzduch následně vypouští zpět do místnosti.

2. Měděné potrubí

Chladící kapalina proudí oběma jednotkami a potrubím a odvádí teplo z vnitřní jednotky do vnější jednotky.

3. Venkovní jednotka

Díky stlačení chladícího plynu je tento plyn zahříván až k bodu varu. Ve venkovní jednotce je toto teplo vzniklé kompresí vypouštěno do venkovního vzduchu ventilátorem, který vhání venkovní vzduch přes výměník tepla.

4. Chladivo

Chladivo v tekutém stavu se vrací zpět do vnitřní jednotky

5. Vnitřní jednotka

Zpět ve vnitřní jednotce je snížen tlak chladiva, což mu umožňuje opět absorbovat teplo z vnitřního vzduchu.